Od czego zależy koszt paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Posiadanie własnego źródła prądu gwarantuje energetyczną niezależność oraz niski koszt pozyskania energii. Wiele można też powiedzieć o korzyściach dla środowiska. Z drugiej strony, fotowoltaika to duża inwestycja finansowa. Ile tak naprawdę wynosi i od czego zależy cena takiej instalacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Trudno podać konkretną kwotę, ponieważ koszt zainstalowania fotowoltaiki jest uzależniony od różnych czynników. Zalicza się do nich wielkość domu i liczba domowników, ich indywidualne zapotrzebowanie na energię, a także kwestie typowo techniczne, jak moc instalacji czy rodzaje paneli. Ponadto wciąż można otrzymać różne dofinansowania, które pozwalają zmniejszyć ostateczną sumę. Zgodnie z przyjętymi szacunkami, średnie miesięczne zużycie prądu w gospodarstwie składającym się z czterech osób wynosi pomiędzy 1900 a 2500 kilowatogodzin. W gospodarstwach dwuosobowych wartość ta najczęściej mieści się w przedziale 1200-1500 kWh, natomiast dla jednej osoby jest to około 1000 kWh. Tyle mniej więcej prądu powinna produkować instalacja fotowoltaiczna, aby zapewnić wydajną pracę.

Jak obliczyć sumę potrzebną na instalację fotowoltaiczną?

Jeżeli chodzi o pojedyncze moduły fotowoltaiczne cena waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Koszt jednego modułu o mocy ok. 400 W (0,4 kW) to obecnie wydatek rzędu 800 złotych. To, ile takich paneli będziemy potrzebować, można obliczyć, sprawdzając swoje aktualne rachunki za prąd. Na każde 50 złotych rekomenduje się 1 kW mocy. Przy założeniu, że miesięczne wydatki na prąd wynoszą nas 300 złotych, potrzebna będzie instalacja o mocy 6 kW, czyli piętnaście modułów o mocy 400 W. Zapłacimy za nie około dwunastu tysięcy złotych. Do tego jednak trzeba doliczyć koszt zakupu innych elementów instalacji – jak falownik, licznik czy okablowanie – a także cenę montażu. Całkowity koszt fotowoltaiki w gospodarstwach domowych mieści się najczęściej w przedziale 15-25 tysięcy złotych.

Ile kosztuje eksploatacja fotowoltaiki?

Opisane wyżej wydatki dla większości osób będą sporym obciążeniem domowego budżetu. Warto zatem dobrze przemyśleć tę inwestycję i poszukać możliwie najlepszego rozwiązania w korzystnej cenie. Na stronie sklep.doko.pl znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości modułów słonecznych oraz pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznych, a także przystępne ceny. Warto dodać, że koszt tej inwestycji powinien się zwrócić w postaci znacznie tańszej energii elektrycznej. Oszczędności z tego tytułu sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna zwraca się najczęściej już po około dziesięciu latach. Od tej pory można cieszyć się tanim prądem. Koszt utrzymania instalacji jest bardzo niski. Raz na dwa lata zaleca się zrobić szczegółowy przegląd, który kosztuje od kilkuset do tysiąca złotych. Ponadto, aby panele zachowały wydajność, należy je myć 1-2 razy w roku – to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Za odśnieżanie, dzięki któremu instalacja będzie mogła pracować zimą, zapłacimy około 300 złotych. Warto także ubezpieczyć instalacje, co generuje kolejne wydatki, do kilku tysięcy rocznie.