Jak suszyć zioła w domu na zimę, aby zachowały swój aromat?

Powoli zbliżamy się do końca lata, a aromatyczne rośliny zaczną spadać. Ale czy w takim razie powinniśmy pozwolić naszym aromatycznym roślinom umrzeć pod koniec sezonu? Nie, prostym i skutecznym rozwiązaniem jest ich osuszenie! Można z nich korzystać przez cały rok, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy świeże zioła z ogrodu nie są już dostępne. Nie panikuj, przestrzegając kilku zasad i sztuczek, smak, zapach i właściwości Twoich ziół zostaną dobrze zachowane!

Od zbiorów do suszenia ziół, krok po kroku!

Prawie wszystkie rośliny aromatyczne nadają się do suszenia, takie jak szałwia, werbena cytrynowa, tymianek, rozmaryn, bazylia, mięta, majeranek, oregano, szczypiorek, melisa, sos z liści laurowych, cząber, kolendra, estragon.

  1. Prawidłowe wybieranie roślin.
    Generalnie zaleca się wybieranie roślin tuż przed kwitnieniem. Pozwoli to na zagwarantowanie optymalnego smaku, ponieważ podczas kwitnienia zwykle tracą część swojego smaku. Wskazane jest również zebranie ich wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze chłodno, po wyparowaniu kropli rosy, ale przed słońcem jest zbyt wysoko na niebie. Przy zbiorze należy odciąć łodygi i pamiętać o włożeniu ich do kosza lub płóciennej torby.
  2. Przygotuj rośliny do wyschnięcia.
    Delikatnie umyj zbiory usuwając ziemię i owady. Unikaj umieszczania ich bezpośrednio pod wodą, lepiej jest lekko pocierać rośliny wilgotną szmatką. Jeśli nadal czujesz potrzebę umieszczenia ich pod wodą, upewnij się, że dobrze je wysuszyłeś. Twoje rośliny nie mogą być mokre, gdy zaczynasz je suszyć, w przeciwnym razie mogą się spleśniać. Przed osuszeniem ziół należy również odciąć suche lub zwiędłe liście, aby zachować tylko te zdrowe.
  3. Osuszanie roślin.
    Do faktycznego suszenia istnieją różne opcje, mniej lub bardziej długie, ale również mniej lub bardziej jakościowe!

    • Opcja A. Suszenie w pęczkach.
      To tradycyjne rozwiązanie polega na tworzeniu małych pęczków z twoich aromatycznych roślin w celu powieszenia ich do góry nogami za pomocą sznurka. Zostawisz je na około tydzień, czekając, aż zioła wyschną w ciemnym miejscu (słońce może zmienić kolory i smaki ziół) oraz wystarczająco suche i przewiewne (tak, aby zioła mogły dobrze wyschnąć, nie przyjmując wilgoci).
    • Opcja B. Suszenie w suszarce siatkowej.
      Ta technika pozwala na optymalne suszenie ziół. Często siatki suszące mają kilka etapów i oferują duże pojemności, a jednocześnie są doskonale wentylowane. Co więcej, różne etapy suszarni pozwalają na jednoczesne suszenie kilku roślin. Szczególnie polecamy 8-stopniową składaną siatkę suszącą.
    • Opcja C. Suszenie odwadniaczem.
      Umieść zioła na tacach odwadniacza. Zioła mogą być ciasno upakowane na każdej tacy. Suszenie trwa od 2 do 6 godzin, w zależności od roślin, które mają zostać wysuszone, dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować.
    • Opcja D. Suszenie w kuchence mikrofalowej.
      Chociaż ta opcja jest znacznie szybsza niż poprzednie techniki, na ogół nie jest zalecana, ponieważ znacznie obniża właściwości ziół, jak również ich wartości odżywcze.
  4. Odpowiednie przechowywanie suszonych ziół.
    W celu właściwego przechowywania suszonych ziół, należy umieścić je w szklanych słoikach lub w idealnie szczelnym pojemniku. Następnie umieśćcie swoje słoiki w suchym miejscu, z dala od światła. W ten sposób można ich używać przez prawie rok.