Uniwersalne zastosowanie oleju kokosowego w kuchni i pielęgnacji ciała

Olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów na świecie. Ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Posiada wartościowe kwasy tłuszcze, między innymi takie jak laurynowy, stearynowy, kwasy omega-9 i omega-6. Jakie są jeszcze powody dlaczego warto zaopatrzyć się w olej kokosowy?

Jaki olej kokosowy wybrać; rafinowany czy nierafinowany?

Olej rafinowany nie posiada charakterystycznego kokosowego zapachu. Świetnie sprawdzi się do smażenia, a także może zastępować masło w przepisach kulinarnych. Rafinowanie oleju polega na destylacji i filtrowaniu, dzięki temu nie posiada słodkiego posmaku, lecz traci też część wartości odżywczych. Co istotne – jest tańszy od bardziej naturalnego, nierafinowanego oleju.
Olej nierafinowany idealnie sprawdza się w celach kosmetycznych. Nawet jeśli nie przeszkadza nam kokosowy posmak w smażonych poprawach, nie zaleca się stosowanie oleju nierafinowanego w tym celu, gdyż nie powinno się go podgrzewać do wysokich temperatur. Można wykonywać nim olejowanie włosów, a także stosować jako balsam do ciała. Jeśli jest się posiadaczem cery wrażliwej i skłonnej do powstawania wyprysków należy uważać z nakładaniem go na twarz. Świetnie zmywa makijaż, lecz jest też mocno komedogenny, czyli może zapychać pory skórne.

Jak olej kokosowy wpływa na zdrowie?

Stosowany w celach spożywczych olej kokosowy może wspomagać walkę z nadwagą. Jest naturalnym „pobudzaczem” – po spożyciu niemal natychmiast można odczuć, że ma się więcej energii, dlatego też stanowi idealny dodatek do kawy czy domowych wypieków, zwłaszcza, gdy spożywa się je na śniadanie.

Olej kokosowy posiada 892 kcal w 100 g produktu. Zakupić go można niemal w każdym większym sklepie spożywczym, na dziale z olejami i oliwami. Można przechowywać go w lodówce, lecz to sprawi, że będzie twardszy i trudniejszy w użyciu. Dobrze znosi przechowywanie w temperaturze pokojowej, czyli ok 25C. Po otwarciu można stosować go nawet przez rok. Jest tani, bardzo wydajny i uniwersalny. To świetna alternatywa dla klasycznych olejów czy zawierających nienaturalne składniki kremów do ciała!