Jak utrzymać ciepło potraw na imprezie

Zachowanie odpowiedniej temperatury dań podczas imprez okolicznościowych to niemałe wyzwanie. W szczególności potrawy mięsne, bigosy, golonki, zupy i inne wyśmienite dania wymagają zachowania ciepła – zimne nie smakują już tak wybornie. Co zatem zrobić, aby nie traciły zbyt wcześnie właściwej temperatury? Poniżej podsuwamy kilka pomysłów pozwalających utrzymać ciepło potraw podczas imprez.

Zastosowanie odpowiednich naczyń

Kluczowym elementem pomagającym w zachowaniu właściwej temperatury potraw w trakcie świątecznego biesiadowania lub w czasie imprez okolicznościowych okazują się właściwie dobrane naczynia – powinny być wykonane z żaroodpornego szkła z grubym dnem. Warto wybierać naczynia żaroodporne, cechujące się wysokim stopniem wytrzymałości na dużą temperaturę. Zbyt cienkie szkło szybko uwalnia ciepło i może łatwiej ulec pęknięciu lub stłuczeniu.

Natomiast im grubsze naczynie, tym potrawa dłużej wystyga. W celu dłuższego zachowania odpowiedniej temperatury dań warto serwować je w naczyniach z pokrywami. Pomocna w tym może okazać się gęsiarka żeliwna emaliowana, która zatrzymuje ciepło i zapobiega przedwczesnemu wystyganiu dań. Tego typu produkty cechujące się wysoką jakością można znaleźć w ofercie sklepu internetowego Radochy Gospochy.

W celu zapewnienia utrzymania ciepła przez długi czas można również zastosować wkłady ustawiane pod naczyniami ze świeczkami. Zapalone świeczki pozwalają utrzymać ciepło przez cały czas palenia się pod dnem naczynia, zapobiegając jednocześnie wystygnięciu dań.

Podgrzewanie potraw w piekarniku lub w mikrofalówce

Innym sposobem na utrzymanie ciepła potraw w trakcie imprez okolicznościowych okazuje się podgrzewanie ich w piekarniku. Jest to dość pracochłonne zadanie przy dużej ilości dań do odgrzania, lecz daje dłuższy efekt. Niektóre piecyki mają funkcję szybkiego odgrzewania dań. Podobnie mikrofalówki zapewniają szybkie odgrzewanie potraw. Jednak trzeba pamiętać, aby wkładać do obu tych urządzeń wyłącznie naczynia żaroodporne, unikając jednocześnie pojemników plastikowych lub aluminiowych. Najlepsze do podgrzewania w piekarnikach okazują się ze szkła żaroodpornego lub żeliwne.

Odgrzewanie potraw na kuchence

Jednym ze sposobów szybkiego odgrzania dań jest włożenie ich naczyń do stojącego na kuchence garnka z gorącą wodą na kilka minut i poczekanie aż nabiorą odpowiedniej temperatury. Pomysł ten nie sprawdza się w przypadku płaskich talerzy, jednak garnki z zupą lub głębokie półmiski z powodzeniem można ostrożnie włożyć do dużego garnka z wodą.

Gotowanie potraw w głębokich, grubych garnkach

Dania przygotowywane w dużych kotłach lub w głębokich, grubych garnkach dłużej zachowują wysoką temperaturę po podaniu na stole, niż te przygotowane w niewielkich garnuszkach. Potrawa ugotowana lub uduszona w ogromnym garnku nie tylko dłużej będzie stygła, lecz także zachowa wysoką temperaturę znajdując się w samym garnku i stojąc na kuchence. Podobnie z daniami smażonymi – im głębsza patelnia, tym dłużej potrawa pozostanie gorąca.