Z jakiego materiału wybrać oprawki do okularów?

Wybierając oprawki do okularów większość z nas kieruje się aktualną modą. Chcemy, aby okulary prezentowały się atrakcyjnie oraz dobrze współgrały z naszą urodą. Nie mniej ważnym aspektem jest jednak materiał, z którego zrobione są oprawki. Ma on bowiem decydujący wpływ na trwałość oprawek oraz komfort ich noszenia. Oprawki do okularów z odpowiedniego materiału to gwarancja zadowolenia nie tylko od razu po zakupie, ale przez cały okres korzystania z okularów.

Z jakich materiałów są produkowane oprawki do okularów?

Oprawki do okularów możemy kupić w stacjonarnych salonach optycznych lub zamówić je przez internet. Bez względu na miejsce, które wybierzemy, znajdziemy w nim różne rodzaje oprawek, które między sobą różnią się nie tylko kształtem i kolorem, ale także rodzajem zastosowanego do ich wykonania materiału. Oprawki do okularów są produkowane z plastiku, metalu, acetatu oraz innych, bardziej innowacyjnych tworzyw o określonych właściwościach. Do tej ostatniej grupy należą chociażby oprawki z Ultem – termoplastycznego materiału opatentowanego przez NASA. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się także oprawki z ekologicznych tworzyw, do których należy drewno oraz materiały uzyskane w wyniku recyklingu.

Każdy materiał posiada określne właściwości, które wpływają na jego użytkowanie. Do najtańszych oprawek należą te wykonane z acetatu – substancji pochodzenia roślinnego, która sprawia, że oprawki są lekkie, antyalergiczne, wygodne w noszeniu, ale mniej trwałe i bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Lepszą odpornością mogą poszczycić się oprawki wykonane na bazie różnego rodzaju metali, w tym tytanu i stali nierdzewnej. Oprawki metalowe są lekkie i odporne na korozję, co czyni z nich świetny wybór dla osób aktywnych. W sprzedaży znajdziemy także oprawki z metali szlachetnych, w tym ze srebra, które są świetnym rozwiązaniem dla osób traktujących okulary jako element biżuteryjny.

Z jakiego materiału wybrać oprawki? Kilka praktycznych wskazówek

Oprawki do okularów powinny być dopasowane do indywidualnych preferencji każdej osoby. Jeśli nade wszystko cenimy sobie wygodę i nie lubimy uczucia związanego z noszeniem okularów, sięgnijmy po modele wykonane z lekkich tworzyw. Doskonale sprawdzą się tu oprawki z plastiku i jego pochodnych, które są elastyczne, mało wyczuwalne na nosie oraz występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Ze względu na swoją podatność na uszkodzenia, nie nadają się jednak dla osób bardzo aktywnych, które mają tendencję do niszczenia oprawek. Powinny one postawić na oprawki metalowe, które są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Istotną kwestię stanowią także czynniki ekologiczne, które będą eliminowały już na starcie oprawki plastikowe. Osoby, które starają się żyć w zgodzie z prawami ekologii, powinny sięgać po oprawki do okularów, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na naszą planetę. Dobrym rozwiązaniem będą rozwiązania wykonane z takich ekologicznych materiałów, jak np. bambus, drewno, masa perłowa, a także metale szlachetne. Kompromis stanowi natomiast acetat, który pomimo swojego syntetycznego pochodzenia, rozkłada się znacznie krócej od plastiku, co czyni z niego dobry wybór dla proekologicznie zorientowanych osób o ograniczonym budżecie.