Ściółki dla koni.

Jak właściwie dbać o konia?

Ludzie kochają konie. Warto również aby konie kochały ludzi. Tylko co zrobić aby tak właśnie było? Przede wszystkim warto o nie zadbać. Odpowiednia troska to duży krok do sukcesu. Szczęśliwy i zadbany koń to zdrowy koń. A je jeśli do tego jeszcze dodać odpowiednio serwowane pożywienie oraz dobrze dobraną ściółką, sukces gwarantowany.
Odpowiednia ściółka dla koni to niezwykle istotna sprawa. Jaka zatem ściółkę wybrać aby koń był zadowolony oraz aby mieć pewność że zrobiliśmy co w naszej mocy aby koń czuł się w boksie komfortowo?

Rodzaje ściółek dla koni

Czynników które decydują o odpowiednim wyborze ściółki jest wiele. Pierwszym i najważniejszym z nich jest zdrowie konia. To od tego czynnika należy rozpocząć analizę poszczególnych rodzajów ściółek. Nie ma jednej, perfekcyjnej ściółki, gdyż każda z odmian posiada swoje wady i zalety.
Innymi czynnikami decydującymi o wyborze jest stopień wchłaniania, cena, wartości żywieniowe oraz czas i koszt pracy. Najpopularniejsza ściółka dla koni to słoma. Poprzez niski koszt jej zakupu oraz wyjątkowo łatwą i dużą dostępność staje się ona podstawowym zaścieleniem końskich boksów. Hodowcy wiedzą również że nawet zużyta słoma staje się świetnym rodzajem nawozu a świeża słoma jest dodatkowym pokarmem dla koni. Czynnikiem który na pewno eliminuje słomę jest jej duża zawartość kurzu oraz pyłów.
Lepszym od słomy wyborem są trociny. Nie działają alergicznie przez co są świetnym rozwiązaniem dla koni z alergiami i kolkami. Zaletą jest także bardzo dobra chłonność wilgoci i absorpcja nieprzyjemnych zapachów. Pomimo iż cena trocin jest nieco wyższa niż koszty słomy, wielu hodowców bardziej skłania się jednak ku temu rozwiązaniu. Pellet to stosunkowo nowa ściółka przeznaczona dla koni, powstała podczas procesu obróbki trocin i słomy. Ogólnie jest niejadalny więc może być używany jako ściółka dla koni lubiących dużo jeść. Nie wywołują alergii poprzez brak kurzu. Pellet nie nadaje się również jako nawóz. Ten rodzaj ściółki wymaga także częstego nawilżania, gdyż suchy, potrafi być śliski przez co stwarza zagrożenie poślizgiem.

Torf z kolei jest dobrym materiałem utrzymującym ciepło. Może również stanowić dodatkowy pokarm dla konia. Niewątpliwa zaletą stosowania tego rodzaju ściółki jest absolutny brak kurzu oraz pyłów. Ma również świetną predyspozycje do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Skoro była mowa o zaletach torfu, warto też znać jego wady. Na pewno zalicza się do nich szybkie zamarzanie w okresie zimowym przez co stanowi zagrożenie przeziębieniem konia oraz sprawia trudności podczas procesu usuwania nieczystości. Nie wygląda również estetycznie, wyglądając bardzo podobnie do końskich odchodów.
Trociny i wióry drewniane nie nadają się do jedzenia przez co mogą stanowić zaletę podczas stosowania u koni z kolkami oraz tych lubiących dużo jeść. Posiadają wysoki poziom wchłaniania wilgoci oraz zapachów. Są stosunkowo tanie, gdyż najczęściej stanowią odpad z zakładów przetwórstwa drzewnego. Stąd też jeśli chodzi o ekonomię ściółka wiórowa dla koni jest niezłym rozwiązaniem.

Dużą popularnością, choć niekoniecznie ze względu na cenę, cieszą się maty gumowe. Stosowane są głównie przez wzgląd na łatwość w dbaniu o czystość boksów oraz miękkość. Są rzecz jasna niejadalne, nie wchłaniają wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym wymogiem jest stosowanie odwodnienia aby pozbyć się nagromadzonej wilgoci. Zniechęcać może cena maty.

Wybór odpowiedniej ściółki to indywidualna sprawa każdego hodowcy. Powinien on na tyle orientować się w predyspozycjach zdrowotnych swoich koni, aby z czystym sumieniem zapewnić im optymalne podłoże, gdyż jak już wspomniano wcześniej, wypoczęty koń, to zdrowy i chętny do współpracy koń.