Jeszcze parę lat temu żaden gracz nawet nie próbowałby odpalać na laptopie tych najbardziej wymagających sprzętowo tytułów. Postęp technologiczny w branży komputerowej jest jednak niepohamowany. Obecnie coraz prężniej rozwija się segment gamingowych komputerów mobilnych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem miłośników gier. To znakomite połączenie mobilności z niesamowitą mocą oraz wydajnością. Jak jednak znaleźć odpowiedni dla siebie model w coraz bardziej rozbudowanej ofercie?
Czym wyróżniają się laptopy do gier?
Wybór odpowiedniego laptopa to poważna inwestycja. Ceny takich urządzeń są wyższe w porównaniu z komputerami stacjonarnymi o zbliżonych parametrach, dlatego warto dobrze przemyśleć taki zakup i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Laptopy do gier to nie tylko efektowny wygląd – najczęściej czarna obudowa z kolorowymi akcentami i podświetleniami – a przede wszystkim potężne podzespoły, które pozwalają na wydajną, płynną obsługę najbardziej zaawansowanych pod względem grafiki gier. Powinieneś być także świadomym faktu znacznie ograniczonych możliwości modernizacji laptopa. Użytkownicy komputerów stacjonarnych mogą w każdej chwili wymienić dowolny podzespół na lepszy. W urządzeniach mobilnych zwykle da się to zrobić jedynie z nośnikiem pamięci. W najlepszym przypadku będziesz w stanie także rozszerzyć pamięć RAM. Wniosek stąd taki – musisz celować w model o wystarczającym dla Twoich potrzeb potencjale.
Na które podzespoły laptopa do gier zwrócić uwagę?
Do najważniejszych komponentów każdego komputera, mobilnego czy stacjonarnego, niezaprzeczalnie należy jego centralna jednostka obliczeniowa, czyli CPU, lub potocznie procesor. To prawdziwy mózg komputera, którego zadaniem jest przetworzenie każdego polecenia na realne działania, których efekty widzimy na ekranie. Od mocy obliczeniowej procesora zależy czas reakcji, a tym samym płynność i ogólna wydajność komputera. Jeżeli kupujemy laptopa do gier, koniecznie należy sprawdzić ilość rdzeni w CPU. Na każdy rdzeń przypadają z reguły dwa wątki, a każdy z nich jest w stanie jednocześnie przetwarzać jedno polecenie. Im więc ich więcej, tym lepiej. Optymalne rozwiązanie dla gracza to sześcio- lub ośmiordzeniowy procesor. Lepszy przyda się np. w sytuacji, gdy zamierza się streamować rozgrywkę do sieci. Kolejny niezmiernie ważny podzespół to karta graficzna, odpowiadająca za jakość obrazu na ekranie. Celuj w dedykowane modele o minimum 8 GB własnej pamięci VRAM.
Pozostałe istotne cechy laptopów go gier
Wydajność komputera zależy także od ilości pamięci operacyjnej. Jeżeli dany model nie daje możliwości jej rozbudowy, domyślnie powinien posiadać co najmniej 8 GB RAM-u, a najlepiej dwu- lub czterokrotność tej liczby. Jeżeli chodzi o nośnik pamięci, obecnie najczęściej spotyka się laptopy z szybką i niezawodną pamięcią SSD o pojemności 512 GB lub wolniejszy i bardziej awaryjny dysk twardy HDD, za to mieszczący nawet 1 TB danych. Polecamy raczej to pierwsze rozwiązanie, ponieważ przyśpieszy działanie komputera i zapewni odporność na wstrząsy oraz uderzenia mechaniczne, których trudno uniknąć przy mobilnym korzystaniu. W przypadku braku miejsca na dane można przecież używać zewnętrznego dysku. Co poza tym? Na pewno warto sprawdzić wytrzymałość obudowy. Ilość i rodzaje portów to także istotna kwestia. Z kolei matowa matryca ekranu oraz podświetlana klawiatura pozwolą na grę w każdych warunkach oświetleniowych.