Wesele w stylu rustykalnym — o tym musisz pamiętać

Styl rustykalny cieszy się ogromną popularnością ze względu na wykorzystanie naturalnych akcentów, poetyckość, slow life i romantyczny, sielski klimat. Cenią go szczególnie osoby zmęczone miejskim zgiełkiem i nowoczesnością, a także wszyscy ci, którzy cenią swojskość. Współcześnie styl rustykalny coraz częściej gości na uroczystościach weselnych i nie mówimy tu o hucznej zabawie organizowanej gdzieś na odludziu, tylko o uroczystościach przygotowanych w sposób elegancki oraz szykowny. Pary planujące wesele w stylu rustykalnym powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

1. Gdzie zorganizować wesele rustykalne

Wesele w stylu rustykalnym nie musi odbyć się w gospodarstwie agroturystycznym ani na wsi, aczkolwiek często można spotkać niebanalne aranżacje w specjalnie stylizowanych stodołach lub w drewnianych chatach. W profesjonalnej restauracji również istnieje szereg możliwości pozwalających na stworzenie niesamowitego nastroju. Przed zamówieniem sali należy ją odwiedzić i zobaczyć, jaka estetyka w niej dominuje. Styl rustykalny świetnie sprawdzi się również podczas plenerowych uroczystości, między innymi w ogrodach lub specjalnie w tym celu zaaranżowanych parkach.

2. Niesamowita aranżacja sali weselnej

Stylistyka rustykalna oprawy uroczystości weselnej charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem drewnianych mebli, koronkowych serwet oraz obrusów, licznymi dekoracjami z kwiatów, a także wiankami z suszonych ziół. Ponadto wśród dekoracji znajdują się postarzane wazony zarówno metalowe, jak i szklane, drewniane beczki, sztalugi, drabiny czy kufy.

Niepowtarzalnego nastroju nadają rozwieszone lampiony nad stołami, girlandy, a także porozstawiane na podłodze świeczki oraz latarnie. W stylistyce rustykalnej przeważa kolorystyka nawiązująca do natury, między innymi odcienie brązów, zieleni, beżu, bieli, a także pomarańczowego i żółtego.

3. Winietki i zaproszenia ślubne rustykalne

Organizując wesele w stylu rustykalnym, należy pamiętać o tym, aby wszystkie dodatki charakteryzowały się spójną stylistyką. Niezwykle istotny okazuje się wybór zaproszeń, winietek i rozmaitych zawieszek na wesele. Można wybrać modele ręcznie wykonywane, często na ekologicznym papierze, przewiązywane koronkową kokardką lub jutowym sznurkiem albo drukowane na matowym papierze z ornamentyką florystyczną. Wysyłając zaproszenia ślubne rustykalne, informujemy gości, że zarówno ceremonia zaślubin w kościele, jak i zabawa weselna odbędą się w klimacie romantycznym, sielskim, a przede wszystkim slow life.

4. Z czym nie łączyć stylu rustykalnego

Organizując wesele w estetyce rustykalnej, należy pamiętać o tym, aby nie łączyć jej z niektórymi stylami. O ile w wystój sali w aranżacji rustykalnej można wpleść akcenty boho, schaby chic, country oraz folk, o tyle wiele nowoczesnych elementów się tu nie sprawdzi. Ponadto z całą pewnością nie pasują tu akcenty minimalistyczne, industrialne, loftowe, art deco czy glamour. Należy zrezygnować z żywych i pastelowych kolorów, a także z brokatu, złota, srebra, oraz elementów błyszczących.