Czy pamiętasz te wspaniałe uczucia, które towarzyszyły Ci jako dziecku, kiedy dmuchałeś, by zgasić wszystkie świeczki na torcie urodzinowym? Może teraz jesteś już rodzicem i przygotowujesz urodziny swojemu dziecku? A może jako dorosły człowiek nadal kultywujesz zwyczaj świętowania urodzin z rodziną i przyjaciółmi? W każdym razie, tort odgrywa istotną rolę w naszym życiu. To coś więcej niż tylko słodkie ciasto. Tort jest symbolem… czego tak naprawdę?
Torty urodzinowe: tradycja z historią obejmującą kilka stuleci
Torty urodzinowe są częścią naszej tradycji od wieków. Już starożytni Egipcjanie świętowali urodziny, choć wówczas nie miały one charakteru świętowania okazji urodzin dziecka, lecz były okazją do koronacji faraona, którego uważano za narodzonego ponownie boga. W starożytnej Grecji pieczono miodowe placki w kształcie półksiężyca, które były ofiarowywane bogini Artemidzie, a w starożytnym Rzymie przygotowywano okrągłe ciasto na cześć nowożeńców.
Tradycja tortów urodzinowych dotarła do Polski w XVI w. z Włoch za sprawą królowej Bony. Wcześniej był to zwyczaj tylko dla najbogatszych, ale z biegiem czasu, wraz z rozwojem przemysłu i usług, każdy może kupić dla siebie tort urodzinowy.
Dzisiejsze torty są malutkimi, cukierniczymi dziełami sztuki, takimi jak te, które znajdziesz na www.tortynabema.pl. Tworzone przez pasjonatów, zachwycają nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Pamiętajmy, że tort jest symbolem, a nie zwykłym ciastem i dlatego warto go docenić, zwłaszcza raz w roku, kiedy możemy poczuć się jak faraon podczas swojej koronacji. Wybrać właśnie taki “królewski” tort, który równie pięknie się prezentuje, jak i wspaniale smakuje można klikając tutaj.
Urodziny to powód do radości
Tak poważnie, to dlaczego warto obchodzić swoje urodziny? Kiedy kupujesz tort i organizujesz przyjęcie dla dziecka, pokazujesz mu, że jest dla Ciebie ważne, że jego obecność na świecie jest powodem do dumy i radości.
Tak samo warto obchodzić swoje własne urodziny, by umocnić więzi rodzinne i przyjacielskie. Zdmuchnięcie świeczek na torcie może być też okazją, by określić swoje marzenia.
Tort jest ważnym elementem urodzin, ponieważ jest symbolem. Słodycz ciasta przypomina o słodyczy życia. Jednak czasem wybieramy torty o kwaśnej, owocowej nucie, by pokazać, że życie to nie tylko: „cud, miód i orzeszki”. Tort przypomina również, że nie należy rezygnować z marzeń, sugeruje, że jubilat posiada boskie pochodzenie.
Jakie dekoracje do tortów są najczęściej wybierane?
Do dekoracji tortów najczęściej stosuje się plastyczną masę cukrową lub czekoladę. Najpierw na ciasto, które zostało przełożone różnymi kremami i owocami, nanosi się tę masę. Można ją pokolorować na różne barwy i tworzyć specjalne palety barw. Na takim torcie można umieścić dodatkowe ozdoby, takie jak: figurki cukrowe, kwiaty z kolorowych kremów lub masy cukrowej, napisy z jadalnych pisaków, brokat jadalny, złotą folię, a także inne wyroby cukiernicze – ciastka, lizaki lub cukierki.
Torty mogą być pojedyncze, wielopiętrowe, duże lub małe. Mogą być w kształcie koła, prostokąta, kwadratu, serca lub innego specjalnie zaprojektowanego – np. ulubionej postaci z bajki.
Napis na torcie to dodatek, który nie jest konieczny. Zwykle jest umieszczany na tortach dziecięcych, gdzie wpisywana jest liczba ukończonych przez solenizanta lat. Wielkość tortu również ma znaczenie w kontekście napisu – na mniejszym torciku nie powinniśmy umieszczać długiego wersu, ale na większym możemy sobie już na to pozwolić.