Wino wiśniowe należy do tradycyjnych, rodzimych gatunków. Wiśnie w sezonie są łatwo dostępne i niedrogie. Dobrze wytworzone wino z wiśni, może osiągnąć moc około 16% zawartości alkoholu. Przepis na wiśniowe wino możesz modyfikować i dodawać do nastawu czarnych jagód, jeżyn lub czarnej porzeczki.
Składniki potrzebne na 15 litrów nastawu;
- 10 kilogramów wiśni
- 3 kilogramy cukru
- 3,5 litra wody
- drożdże winiarskie – pamiętaj, że do wyrobu domowego wina nie można użyć zwykłych drożdży, ponieważ wino się po prostu nie uda
- 5 gram pożywki z witaminą B dla drożdży winiarskich
- 4 gram pektoenzymu
Jeśli chcesz uzyskać wino wiśniowe o dużej mocy, musisz zmienić proporcje i dodać więcej cukru, ale mniej wody.
Przygotowanie wiśniowego wina:
Z 2,5 litra ciepłej wody i 2 kilogramów cukru przygotuj syrop cukrowy i odstaw do wystygnięcia. W tym czasie umyj starannie i wydryluj wiśnie. Tak przygotowane owoce umieść w pojemniku fermentacyjnym, który jest zaopatrzony w rurkę fermentacyjną i dodaj wcześniej przygotowany syrop cukrowy. W następnej kolejności dodaj pektoenzym, połowę porcji pożywki i drożdże winiarskie. Pojemnik musisz odstawić w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie. Po tym czasie, odciśnij wiśnię. W tym celu musisz użyć prasy lub siły własnych rąk. Odciśnij sok i przenieś młode wino do balonu. Dodaj kolejną porcję pożywki ponownie odstaw, tym razem na tydzień czasu. Po tygodniu czas na to, abyś dodał ostatnia porcję syropu cukrowego, na który będzie składał się 1 kilogram cukru i 1 litr wody. Następnie pozostaw na kolejne 4 tygodnie, czyli około miesiąc czasu. Po tym czasie zauważysz, że na dnie balonu zbierze się osad. Odciągnij wino i usuń osad. Umieść ponownie w balonie i pozostaw do dalszej fermentacji i sklarowania. Spróbuj swojego wina i oceń, czy nie brakuje mu słodkości lub nieco kwasoty. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dosłodź swój trunek lub dodaj do niego cytrynowego kwasku.
Wino z wiśni ma mocny, słodki smak, dlatego idealnie smakuje z kawą oraz lodami waniliowo – bakaliowymi.